Ravimiamet: Meeste kehakuvandi häired ei ole ehk piisavalt kõlapinda saanud

Karl on tegelenud spordiga terve elu. Enda sõnul on ta end korralikult käsile võtnud just viimastel kuudel ja tema lemmikuks on kujunenud bodybuilding. „Kardiot teen väga vähe, sest ei taha, et see lihastele [suurust vähendavalt] mõjuks. Rõhun eriti seljale, õlgadele ja tuharatele.

Karli elukoht on hetkel Ameerika, kus ta elab ja töötab. Sealne kultuuriline surve meestele on olla väga heas füüsilises vormis. Seda võimendavad nii sotsiaalmeedia kui filmitööstus. „Olen aru saanud, et välimus on elus väga oluline. Kui sa oled füüsiliselt atraktiivne, siis on sul psühholoogiline ja sotsiaalne eelis. Kui keegi ütleb, et välimus ei loe absoluutselt, siis ta valetab. Hea füüsiline vorm näitab, et sa oled eduks suuteline, et sul on distsipliini.“ Karlile meeldib ka naiste tähelepanu, mis saadab teda tänavatel nii pilgus kui sõnas.

Selle „edu“ taga on steroidid, mida Karl on kasutanud 3️⃣ kuud. Tema esmased teadmised tulid naabritelt ja internetist 💻erinevaid foorumeid lugedes. Rohkema info saamiseks luges ta enne kasutamist ka meditsiiniajakirju. Viimastega oli aga pisut keeruline, sest need läksid Karli jaoks liiga sügavuti, olid ülearuste detailidega ja rohke statistikaga. Lõpuks panid kulturistid ja treenerid, kellel tõenäoliselt puuduvad ametliku spetsialisti paberid, talle sobiva kasutusskeemi kokku.

Ravimite eest maksab ta kõvasti rohkem, kui saaks käest kätte [steroide hankides, toim], aga mingisugust jama ta oma sõnul kehasse süstida💉 ei taha. „Tellida saab alati, aga see on meeletu risk. Minul läheb ühe tsükli jooksul puhtalt ravimitele juba 1000 dollarit, aga see ei ole kõik. Tulemuste saavutamiseks on vaja ka vitamiine, toidulisandeid, head kvaliteetset toitu jne. Tegelik kulu võib tuhandetesse dollaritesse ulatuda.“
Rääkides Karliga riskidest ja ohtudest, ütleb ta, et steroididel on lihtsalt halb maine. Ka alkoholi tarbimine ja suitsetamine on ohtlik. ⚠️Ent ta teadvustab, et steroidide kasutamise tagajärg pole päris hästi teada. „Keegi meist ei tea ju kaugele ulatuvaid tulemusi. Ainus, mida ma pisut kardan, on see, et ma võtan nii suurt annust. Aga ma arvan, et inimkeha on valmis palju enamaga toime tulema, kui me arvame. Mille pärast muretsen? Natuke muret teeb, et võib liigestele või kõõlustele viga teha. Muret teeb ka munandite kahanemine, kuigi ma enda puhul pole seda märganud.“

Kui Karl steroidide mõjust enda tervisele räägib, siis juukseid tal enam pole. Samuti on tema temperamentsus saanud uue negatiivse hoo. „Olin juba enne vaikselt juukseid kaotamas, aga testoga läksid viimased ka. Nüüd käin kiilakana ringi, eks kõik kulturistid on kiilakad. Olen muidu ka temperamentne, aga praegu on see kõvasti võimendatud. Ma isegi ei muutu vihaseks, aga lihtsalt ühtäkki võib selline pime agressiivsus peale tulla. Ma pole lähedaste peale kordagi plahvatanud, aga võõrastega on juhtunud küll. 🤬Ükspäev liikluses tõmbasin mehe autost välja, sest ta ei peatunud stoppjoone ees..”😞

Ravimiamet juhib tähelepanu ja tuletab meelde

  • Testosteroonil on väga palju kõrvaltoimeid (vaata meie Facebooki hiljuti samal teemal tehtud postitust). Meeste kehakuvandi häired ei ole ehk piisavalt kõlapinda saanud, aga nagu intervjuust selgub, ei ole mehed sugugi välisele mõjutusele immuunsed. Oma füüsilisse vormi kriitiliselt suhtuma võivad neid panna nii sotsiaalmeedias ideaalkeha demonstreerivad fitnessientusiastid kui ka Hollywoodi filmide aina lihaselisemaks muutuvad meeskangelased. Tundub, et pea iga kassahiti reklaamimise juurde käivad tänapäeval meespeaosatäitja kirjeldused kuuekuulisest treeningprogrammist ja lõputust kanarinna ja brokoli söömisest. Kusjuures, kehakuvand ei ole ainus müügiargument.
  • USAs on märgatud testosterooni kasutamise sagenemist tervete keskealiste meeste hulgas. Selle põhjuseks peetakse muuhulgas testosterooni asendusravi reklaamimist väga üldiste sümptomite nagu väsimuse, keskendumisprobleemide või libiido languse raviks.
  • Testosteroon ja teised lihasmassi suurendavad ained ei ole aga imeravimid. Esiteks võib kasutaja olla kindel, et ravimite abil suureks pumbatud lihased kahanevad steroidide võtmise järel sama kiiresti, kui nad tekkisid. Samal ajal aga võivad hormonaalse tasakaalu segipaiskamisega kaasneda tõsised terviserikked, mis on vahel ka pöördumatu loomuga. Isegi kolmekuiste tsüklitena kasutades jääb hobisportlase igasse kasutusaastasse kuus kuud äärmuslikult kõrget testosterooni taset.
  • Aastate jooksul testosterooni kõrge taseme mõju kuhjub ning seetõttu ei õnnestu ka tsüklilise kasutamisega vältida testosterooni pikaaegset mõju tervisele.

Jätkem ravimid arstide pärusmaale ja haigustega võitlemiseks. Tervel noorel inimesel ei ole mingit põhjust oma tervist nõnda rikkuda.

*Karli nimi on muudetud. Postituse tarvis suhtles temaga Ravimiameti spetsialist.

Allikas: Facebook

Allikas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga